Berszán István – Az irodalomtudomány válsága? Útkeresések a high theory időszaka után (3. rész)
Hangulatokat olvasni. Hogyan gondolhatjuk el az irodalom valóságát napjainkban? [Wie man die Wirklichkeit der Literatur heute denken kann][1] című, 2011-es írásában a német-amerikai irodalomkutató, Hans Ulrich Gumbrecht az alábbi diagnózist vázolta az irodalomtudomány helyzetéről: „Az egyik oldalon áll a dekonstrukció, amely…
Biró Annamária – Az irodalomtudomány válsága? Útkeresések a high theory időszaka után (2. rész)
Hangulatokat olvasni. Hogyan gondolhatjuk el az irodalom valóságát napjainkban? [Wie man die Wirklichkeit der Literatur heute denken kann][1] című, 2011-es írásában a német-amerikai irodalomkutató, Hans Ulrich Gumbrecht az alábbi diagnózist vázolta az irodalomtudomány helyzetéről: „Az egyik oldalon áll a dekonstrukció,…
Bényei Tamás – Az irodalomtudomány válsága? Útkeresések a high theory időszaka után (1. rész)
Hangulatokat olvasni. Hogyan gondolhatjuk el az irodalom valóságát napjainkban? [Wie man die Wirklichkeit der Literatur heute denken kann][1] című, 2011-es írásában a német-amerikai irodalomkutató, Hans Ulrich Gumbrecht az alábbi diagnózist vázolta az irodalomtudomány helyzetéről: „Az egyik oldalon áll a dekonstrukció,…
Ferencz-Nagy Zoltán – Patriotizmus kulturális zarándokoknak
Nehéz a romániai németek hagyatékáról úgy beszélni, hogy se tudományosak, se patetikusak ne legyünk, mert legnyilvánvalóbban vagy oklevéltári adatokból, bibliográfiai jegyzékekből s egyéb akadémiailag hasznosítható anyagokból sejlik elő, vagy az in illo tempore és ubi sunt formulákkal kezdődő lamentációkból. Könnyű…
Mary Oliver – Versek
Aggódtam I Worried Sokat aggódtam. Fog-e teremni a kert, elvétik-e a folyók az irányt, úgy kering-e a föld, ahogy tanulta, és ha nem, hogyan tudnám én rendbe hozni? Igazam volt vagy hibáztam, fogok bocsánatot nyerni,meg tudok javulni? Képes leszek valaha…
Boszorkányság, nonhumán és deviancia Olga Tokarczuk Őskor és más idők című regényében
Olga Tokarczuk Őskor és más idők (Prawiek i inne czasy) című regénye 1996-ban jelent meg. Magyarul viszonylag későn, 2011-ben vált olvashatóvá Körner Gábor fordításában, a L’Harmattan kiadó Valahol Európában című, kortárs európai regényirodalmat bemutató sorozatának részeként. A magyar kritikai érdeklődés…
Juha Hurme: Univerzum, finnül (Suomi)
-regényrészletek- Univerzum, finnül Kezdetben vala a robbanás. Pekka pukkantott egy nagyot, tavak tükre belerezgett, nyárfacsónak nyikorászott, nyírfakéreg repedezett; évekig csaholt a csürhe, sivított a sertéskonda. Először egy hideg, sötét, üres süvítés vala. Azután a láthatáron felderengett az őstojás, amely pöttöm…
Nagy Zalán versei
mozgásban tojáshéjakon lépkedni vadonban otrombabakancsokkal nyújtani nyelvet csirkeszárnyés rókafog mozgásban lenni biztonság haezer gyűjtőlencse harmóniájába érkezek ottmakulátlan trófeák ragyognak fel tapogat aszületés de nem markolhat meg amíg a magszét nem szórja magjait a díszes hímneműmadarak ketté nem roppantják a vigaszágbólépült…
A hét szövege – Kurt Vonnegut: Éj anyánk
Budapest–Sepsiszentgyörgy. Vonat. Késés, hideg, ingerült utasok és minden más, ami az ilyen utakkal együtt jár. Meg egy Vonnegut-könyv. Egy könyv háborúról, nácikról, bűnösökről és áldozatokról, de leginkább: saját identitásunkról. Már az előszóban találkozunk a mű alapvető tézisével, méghozzá igencsak konkrét…
Női előképek öröksége egy saját mitológiában
Kali Ágnes: Megvakult angyalok, Pesti Kalligram, 2023. Milyen értelmezési lehetőséget nyújt a különböző mitológiák váltakozó és egységes használata? Milyen átjárási lehetőségeket kínál és hogyan változtatja meg az olvasatot egy másik mediális elemmel történő megerősítés? Hogyan hat az autoreflexivitás a szövegek…