Categorie: reflexÍV

Női előképek öröksége egy saját mitológiában

Kali Ágnes: Megvakult angyalok, Pesti Kalligram, 2023. Milyen értelmezési lehetőséget nyújt a különböző mitológiák váltakozó és egységes használata? Milyen átjárási lehetőségeket kínál és hogyan változtatja meg az olvasatot egy másik mediális elemmel történő megerősítés? Hogyan hat az autoreflexivitás a szövegek…

Szabadon enged egy gondolatot, szabadon engedi bennünk.

Sztercey Szabolcs: Plüssbolygó, Erdélyi Hiradó – FISZ, Kolozsvár-Budapest, 2021. Az anyai karokból való elszakadás tapasztalata talán azért képes súlyos (mégis olykor szemmel láthatatlan) sebeket ejteni az emberi lelken, mert nem csupán egy személytől való elválás tapasztalatát, hanem egyúttal egy olyan…

Társadalmi szerződés gyermekszemmel

György Alida: Hármasszabály. Kolozsvár, Erdélyi Híradó Kiadó- Fiatal Írók Szövetsége, 2021. Hármasszabály: a közönséges számtanban alkalmazott eljárás, mellyel igen sok esetben 3 ismeretes mennyiségből egy negyediket számítunk ki (…)[1]. Egy negyedik ismeretlent: apát, anyát, unokatestvért, osztálytársat, érzést vagy önmagunkat, melyet…

Vendégkéselés – Fancsali Kinga verse Csete Soma vakreflexiójával

A Késelés késsel rovatban magyar szerzők eddig publikálatlan versei és prózái mellett rövid reflexiót közölnek az állandó kritikusgárda egy-egy tagjától (Borda Réka, Csete Soma, Gáspár Sára, Kustos Júlia, Modor Bálint, Nagy Hilda). A szerzők nem tudják, hogy a szövegük kihez…

Gyűjtemény a szélvédőn

Láng Orsolya: Pályamatricák. Útirajz. Lector Kiadó, Marosvásárhely, 2020. Néhány évvel ezelőtt, ha az ember külföldről ért haza, büszkén mutogatta az útlevelében a pecséteket, melyekkel átengedték a határokon. Manapság a legtöbb helyen nincs szükség útlevélre, így a kézzelfogható, bizsergető pecsétek mint…

Zokniföld mindenkié

Lassan már egy éve tengődünk egy olyan végzetesen megmerevedettnek tűnő általános állapotban, amelyre hiába keresnék kézenfekvőbb példákat, talán úgy is Mihail Bahtyinnak a Bováryné kapcsán elemzett polgáriváros-kronotópja1 lenne képes mindezt a legjobban illusztrálni: Bahtyin szerint a városi mindennapi élet ciklikus…

Mese arról, hogy hogyan kapható el a hunyó

Olyan valóságban élünk a tavalyi év eleje óta, amely megkövetelte az időszámítási rendszerünk újragondolását: azóta leginkább esetszámban és elhalálozási rátában mérjük a mindennapokat. Az újfajta valóságunk hozadéka, hogy a szorongás, a kilátástalanság és a bizonytalanság határozza meg a világról való…

Székely Gyopár – A gyermek kérdez, a kortárs gyermekirodalom válaszol – betegségreprezentáció Tóth Krisztina Anyát megoperálták című könyvében

Ha az elmúlt évszázad gyermekirodalmának tanulmányozására adjuk a fejünket, a korpusz vizsgálata során bizonyos témák mellőzésére figyelhetünk fel – a halál, a szexualitás és a betegség témakörének megjelenítése ugyanis vagy eufemizálva, vagy egyáltalán nem történik meg a 20. századi mesékben….

Chaos, our favorite thing

Milyennek képzeljem el a Föld pusztulását? Globális helyzetünk ismeretében (klímakatasztrófa, nukleáris háború fenyegetése, világjárványok) sok szépet és meseit eddig nem sikerült a falra festenem. Képzeletem mit társítson ehhez a kifejezéshez, világvége? Lassú végnapokat, mint Bodor Ádám teszi a Verhovina madaraiban,…