Nagy Zalán versei
mozgásban tojáshéjakon lépkedni vadonban otrombabakancsokkal nyújtani nyelvet csirkeszárnyés rókafog mozgásban lenni biztonság haezer gyűjtőlencse harmóniájába érkezek ottmakulátlan trófeák ragyognak fel tapogat aszületés de nem markolhat meg amíg a magszét nem szórja magjait a díszes hímneműmadarak ketté nem roppantják a vigaszágbólépült…
A hét szövege – Kurt Vonnegut: Éj anyánk
Budapest–Sepsiszentgyörgy. Vonat. Késés, hideg, ingerült utasok és minden más, ami az ilyen utakkal együtt jár. Meg egy Vonnegut-könyv. Egy könyv háborúról, nácikról, bűnösökről és áldozatokról, de leginkább: saját identitásunkról. Már az előszóban találkozunk a mű alapvető tézisével, méghozzá igencsak konkrét…
A hét verse – Parti Nagy Lajos: Rímként a nyár
egy szigligeti festőtábor margójára Parti Nagy Lajos: Rímként a nyár Micsoda már a délután, micsoda már,a redőny leffedt legyező,ha akarom, félig feltekert madár,a strandon most csavarnám, épp mostcsavarnám ki fürdőruhám,kikerülném, de konokul csapódik iderímként a nyár,micsoda már a délután, micsoda…
A hét filmje – Bódy Gábor: Kutya éji dala
Miért ugatnak a kutyák a teliholdra? Mert „túl akarnak törni a kutyalét kényszerűen, állandóan visszatérő rettenetein” – halljuk Grandpierre Attila válaszát a Kutya éji dalában. Számomra nem kérdés, hogy miért válhatott kultuszfilmmé a Kutya éji dala. Ugyanakkor talán már a…
A hét képeskönyve – Olga Tokarczuk – Joanna Concejo: Az elveszett lélek
Vonatút. Fél három, szombat, Keleti. Aztán egy teljesen váratlan ötletnek köszönhetően pár óra múlva a Gólyában találom magam, és könyveket lapozok. Meg zineket. Már legalább harmadjára járom körbe az Ukmukfukk Zinefest színes forgatagát, és nem hagy nyugodni egy könyv. Részben…
A hét rövidfilmje – Wes Anderson: Castello Cavalcanti
Wes Anderson jellegzetes stílusa, filmjeinek egyedi színvilága és fanyar humora első látásra nagy hatással volt rám. Ha egy címmel kellene megjelölnöm az Anderson munkásságával való találkozásomat, az a Grand Budapest Hotel lenne, amit kasszasikerként tartanak számon. Az amerikai szerzői filmes…
A hét prózája – Sylvia Plath: Az üvegbúra
Ülök, akár Esther a fügefa alatt, és nem tudom eldönteni, melyik szöveget válasszam. Aztán eszembe jut, hogy anyák napja van, és eszembe jut Sylvia Plath is. Először kamaszkoromban találkoztam Plath írásaival, elsőként Az üvegbúrával, amelynek líraisága már akkor teljesen beszippantott,…
A hét verse – Károlyi Amy: Idézés
Dávidnak, búcsúzóul. Olvasom a Jelenkor egyik ‘92-es számát, benne Károlyi Amy költő-műfordító versén akad meg a szemem. Először valamilyen furcsa lebegésben tart, nem enged egészen közel kerülni a tárgyához. Helyek lenyomatai által szól gyászról és emlékezésről – legalábbis bennem egy…
Julio Barco: Virginia Woolf egyedül
Julio Barco Virginia Wolf egyedül(az öngyilkosság bűne) CXC Elmémelmerülta feledésfolyójában…Minden nőnek, aki ír,szüksége van egyházra.Joyce, Eliot ésmások idejében éltemA magánya művészet egyetlen szépsége.Hagytam, hogy azemlékeimússzanak, akár az ég. CXCV A víz az énnyelvem.Megtalálták holttestemeta menekülő vizekközött.Ma szerda, csütörtökvagy péntek?Az utolsó…
Versfordítások – Laura Erber
(ford. Urbán Bálint) Eleinte a képek jelentenek mindent. Szilárdak. Tágasak.Heiner Müller A versek szinte süketek és a képek eleinte nem tartoznak senkihez. A szem lobbantja lángra őket. A kép szemerkél. A vers is szemerkél, de a kép kockáztat. A vers…